Záhadné odkazy ukryté v knihách

22. januára 2024 by Nekomentované

Fore-edge painting (maľba na prednej orezačke knihy) je majstrovská technika, ktorá je často prehliadaná a neznáma mnohým ľuďom. Je príkladom remeselného umenia, ktoré spája lásku k literatúre s vizuálnym umením a vytvára tak unikátne spojenie, ktoré oslovuje ako milovníkov kníh, tak zberateľov umenia.

Starostlivá a detailná práca s farbami

Na prvý pohľad sa zdá, že kniha s obrazom je len ďalšou zo série starých tlačí. Keď však knihu jemne nakloníte a rozbalíte jej stránky, odhalí sa tajomstvo – živý obraz, ktorý bol doteraz skrytý pred očami tých, ktorí jeho tajomstvo a túto techniku nepoznali. Toto umenie sa začalo rozvíjať v Anglicku, najmä v 18. storočí.

Ide o techniku, pri ktorej sa obraz maľuje na okraj stránok knihy, ktoré sú na tento účel špeciálne naklonené. Maľba je viditeľná len vtedy, keď sa stránky knihy mierne rozvinú. Keď je kniha zatvorená, obraz zostáva skrytý, často pod zlatým alebo strieborným lemovaním stránok, čo ešte viac zvyšuje efekt následného prekvapenia maľby.

Maľba na prednú časť ornamentu si vyžaduje nielen starostlivú a detailnú prácu s farbami, ale aj plánovanie a predstavivosť. Maliar musí myslieť na to, ako bude maľba vyzerať, keď budú stránky knihy úplne zatvorené, a tiež na to, ako bude vyzerať, keď budú otvorené.  S maľbami majú knihy predpoklady na to, aby sa stali jednou z vašich najobľúbenejších kníh.

Zobrazenie obľúbených scén priamo na obálke knihy

Maľba predného okraja môže byť jednoduchá – maľba jednoduchých krajiniek alebo kvetov – alebo veľmi zložitá. Niektoré maľby obsahujú detailné scény s ľuďmi, zvieratami a architektonickými prvkami, dokonca aj naratívne scény z príbehov v knihe. Niektoré knihy majú dokonca takzvanú dvojitú maľbu na prednom okraji, kde sú na oboch stranách stránok naklonených v rôznych smeroch namaľované rôzne obrazy.

Napriek tomu, že táto technika bola v Anglicku známa už v 18. storočí, aj dnes sa nájdu umelci, ktorí ju praktizujú. Niektoré z najznámejších obrazov zobrazujú fantasy svet Harryho Pottera alebo Pána prsteňov. Ďalšie knihy, nielen zo sveta fantasy, zhromažďuje databáza kníh.