Čo sú statické a dynamické kódy QR?
QR kódy sa stávajú čoraz populárnejším prvkom na kódovanie rôznych informácií. QR kódy sú užitočné na poskytovanie obchodných informácií zákazníkom. Sú preto dôležitou súčasťou obchodnej stratégie. QR kódy umožňujú rýchlo zdieľať adresu URL, vytvoriť virtuálnu kartu vCard, jednoducho odoslať e-mail, uskutočniť okamžitý hovor z mobilného telefónu, odoslať SMS z mobilného telefónu, pripojiť sa k sieti Wi-Fi, vykonať platbu QR. Rozlišujeme statické a dynamické QR kódy.
Statické QR kódy
Statické kódy QR obsahujú cieľovú adresu URL, t.j. webovú adresu, na ktorú odkazujú. Adresu URL nie je možné zmeniť, ak sa adresa URL zmení, kód QR nebude fungovať. Statický QR umožňuje neobmedzený počet skenovaní, takže ho možno naskenovať v ľubovoľnom počte. Okrem adresy URL možno do statického QR zakódovať aj ďalšie informácie, napríklad vizitku, text, funkcie na odosielanie e-mailov a ďalšie.
Dynamické kódy QR
Podobne ako statické kódy QR, aj dynamické kódy QR obsahujú adresu URL webovej lokality, ale na rozdiel od statických kódov QR môžete zmeniť cieľovú adresu URL bez toho, aby ste museli meniť grafiku kódu QR. Dynamický QR kód využíva službu Dynamic QR Code Service, ktorá práve umožňuje meniť odkazujúcu adresu URL, a to opakovane. Aj dynamické QR kódy umožňujú neobmedzený počet skenovaní.
Veľkosť QR kódu
Pri tlači a umiestňovaní QR kódu je potrebné zohľadniť, kde bude QR kód umiestnený. Napríklad pri umiestnení na vizitke alebo obale výrobku postačí menšia veľkosť, zvyčajne 2×2 až 4×4 cm. Ak QR kód obsahuje väčšie množstvo údajov a informácií, je vhodnejšie zväčšiť jeho veľkosť. Pri použití na veľkých formátoch, ako sú napríklad billboardy, je vhodné použiť QR kód s veľkosťou približne 1×1 m, aby bolo možné skenovanie z väčšej vzdialenosti.
Ak chcete vytvoriť kvalitný QR kód, obráťte sa na profesionálnu spoločnosť, napríklad Barcodes.sk. Vyhnete sa tak zbytočným chybám.